Alles voor je bezoek aan het beroemde strand Ölüdeniz in Turkije

Geschreven op 17 september 2026
Leestijd 9 minuten
Geschreven door Betaalde samenwerking
Ölüdeniz Turkije (1)

partnercontent

Turquoise water en paragliders boven Ölüdeniz

Ölüdeniz mag dan bekendstaan om zijn felgekleurde water en het uitzicht op paragliders die als stipjes boven de branding zweven, toch is niet iedereen op de hoogte van de praktische kanten van een dagje naar dit strand. De kleurenfoto’s op Instagram laten maar één kant van Ölüdeniz zien: hoe het er in werkelijkheid aan toegaat, met rijen paragliders, een brede baai en die kenmerkende turquoise lagune, vraagt om net iets meer voorbereiding. De toegang is niet gratis, het strand is geen ongerepte wildernis, en het is handig te weten waar je moet parkeren en welke regels er gelden als je wilt paragliden.

Wie Turkije bezoekt en twijfelt tussen stranden, krijgt hier een eerlijk beeld van de voor- en nadelen van Ölüdeniz ten opzichte van andere bekende plekken in de regio. Hieronder lees je wat dit strand precies is, hoe je er komt, hoe je dag op Ölüdeniz eruitziet, het beste moment voor je bezoek, wat je concreet meeneemt, én welke uitstapjes je in de buurt kunt maken.

Wat maakt Ölüdeniz zo bijzonder

Ölüdeniz is een strandplaats aan de zuidwestkust van Turkije, ongeveer 12 kilometer van Fethiye, en staat wereldwijd bekend om de felblauwe lagune en het uitzicht op de Babadag-berg. Het zand is fijn en loopt langzaam af in het kraakheldere, turquoise water, waardoor het ideaal is voor gezinnen. De lagune grenst aan het nationale park van Ölüdeniz, dat sinds 1978 beschermd is. Zwemmen in de beroemde Blue Lagoon, letterlijk de “blauwe lagune”, is alleen toegestaan binnen aangewezen zones, wat bijdraagt aan het behoud van de unieke natuur en het schone water.

Boven het strand torent de Babadag-berg uit, met een hoogte van 1969 meter. Dit is dé plek in Turkije en zelfs Europa om te paragliden. Jaarlijks maken duizenden waaghalzen een tandemvlucht vanaf de top, met als eindpunt het strand van Ölüdeniz zelf. De plek staat internationaal op de kaart door het Ölüdeniz Air Games Festival, waar piloten van over de hele wereld hun kunsten vertonen boven het water. De combinatie van reliable thermiek en uitzicht op zee en bergen maakt dit traject zo beroemd.

Het strand van Ölüdeniz is met 3 kilometer niet het langste van Turkije, Patara Beach is bijvoorbeeld langer, maar de ligging aan de lagune en de omliggende dennenbossen geven het strand een intieme sfeer. De meeste voorzieningen liggen langs de Belcekız Caddesi in Ölüdeniz. Voor wie een dagje wil afwisselen, liggen attracties als Pamukkale en de historische stad Efeze op een dag rijden afstand, al zijn die voor een stranddag wat minder praktisch bereikbaar dan bijvoorbeeld het nabijgelegen strand van Patara. Wie kiest voor Ölüdeniz, kiest vooral voor het unieke colorblock van turquoise water, wit zand en de gekleurde schermen van de paragliders.

Ölüdeniz Turkije paraglider

Toegang en praktische regels

Toegang tot het strand van Ölüdeniz, gelegen in de wijk Belcekız van de plaats Fethiye, verloopt via een centrale ingang. Voor de beroemde turquoise lagune, het beschermde natuurgebied Ölüdeniz Tabiat Parkı, geldt een entreeprijs van ongeveer 25 Turkse lira per persoon (op moment van schrijven); dit kan per seizoen wijzigen, dus check vlak voor vertrek de officiële site van het park voor actuele tarieven.

Reguliere toegang tot het openbare strand aan de Belcekız Caddesi is gratis, maar voor het gedeelte binnen het natuurpark wordt dit strikt gehandhaafd. Op warme dagen en in het hoogseizoen (april tot en met oktober) zijn er vaak limieten voor het aantal bezoekers in de lagune om de natuur te beschermen. Het park opent doorgaans rond 8:00 uur en sluit bij zonsondergang, maar openingstijden kunnen variëren afhankelijk van het seizoen; controleer deze altijd vlak voor je bezoek.

Voor paragliden vanaf de Babadağ-berg geldt dat je alleen met een gecertificeerde aanbieder mag opstijgen. Deelnemers worden bij het kantoor in Fethiye gecontroleerd op leeftijd (minimaal 6 jaar, maximaal 110 kg per persoon, op moment van schrijven) en je moet vooraf reserveren vanwege het beperkte aantal tandemvluchten per dag. Ticketprijzen en voorwaarden verschillen per aanbieder; vraag altijd naar actuele informatie en beschikbaarheid.

Dranken en eten meenemen naar het beschermde deel van de lagune is beperkt toegestaan. Afval scheiden en meenemen hoort bij de regels van het park; overtredingen kunnen tot boetes leiden. Voor wie een uitstapje wil combineren met Patara Beach of de oude stad Efeze: deze plekken hebben hun eigen toegang, tarieven en regels. Houd rekening met seizoensdrukte en het feit dat sommige gedeeltes alleen tussen bepaalde maanden open zijn.

Route en vervoer naar Ölüdeniz

Wie naar het beroemde strand van Ölüdeniz wil, reist eerst naar de regio Fethiye in het zuidwesten van Turkije. De dichtstbijzijnde luchthaven is Dalaman Airport. Vanaf daar is het ongeveer 55 kilometer rijden naar het strand van Ölüdeniz, met een reistijd van circa 1 uur per auto of taxi, afhankelijk van het verkeer. Bussen vertrekken elk uur vanaf het busstation in Fethiye (Fethiye Otogar) naar Ölüdeniz. De afstand tussen Fethiye en het strand bedraagt ongeveer 13 kilometer; met de dolmuş (minibus) doe je daar rond 25 minuten over. Controleer vlak voor vertrek actuele dienstregelingen, omdat tijden op moment van schrijven kunnen wijzigen.

Kom je met eigen vervoer, dan kun je vlak bij het strand van Ölüdeniz parkeren op de parkeerplaats aan Belcekız Caddesi, in het centrum van Ölüdeniz. In het hoogseizoen kan het druk zijn en zijn parkeerplekken beperkt, vooral in het weekend. Wie vanaf Lara Beach of Patara Beach reist, moet rekening houden met langere reistijden: Lara Beach (Antalya) ligt op zo’n 200 kilometer afstand (ruim 3 uur rijden), Patara Beach op ongeveer 80 kilometer (anderhalf uur rijden) van Ölüdeniz. Vanuit Fethiye is het laatste stuk naar het strand licht glooiend en goed bewegwijzerd. Lopend is het vanaf het centrum van Ölüdeniz nog geen 10 minuten naar het strand zelf.

Zo verloopt je dag op het strand

Het strand van Ölüdeniz ligt direct aan de grote baai, met aan de ene kant het levendige hoofdstrand (Belcekız Beach) en aan de andere kant de beschermde lagune. De route vanaf de parkeerplaats of bushalte voert je over een geplaveide weg van ongeveer 250 meter tot aan het zand; het terrein is vrijwel helemaal vlak en geschikt voor kinderwagens of mensen die minder goed ter been zijn. Naar de ingang van de lagune loopt nog een extra pad, daar is het rustig, met een mix van fijn zand en kiezels.

Overdag draait alles om zwemmen, snorkelen of rondstruinen langs de waterlijn. De open zee bij Belcekız Beach heeft vaker wat branding, de lagune bij Ölüdeniz is juist kalm en overzichtelijk. Waterschoenen zijn prettig als je via de kiezelstroken het water in wilt. Voor wie sportief ingesteld is, vertrekken vanaf het strand regelmatig boten richting Iztuzu Beach of de baai bij Fethiye (afstand: dertien kilometer), al moet je daarvoor wel een plekje regelen bij de lokale aanbieders. Echt wandelen hoeft niet: alles aan het strand en rond de lagune ligt dicht bij elkaar. Zwemmen kan vanaf mei tot oktober, als het water boven de 22 graden uitkomt. Grote hoogtemeters maak je op het strand niet, behalve als je bij de rand van het strand de opstijgplek van de paragliders bekijkt; die starten bovenop de Babadağ-berg. Vanaf het strand zie je ze een voor een richting het water zweven. Het officiële zwemgedeelte van de lagune is meestal open van zonsopgang tot zonsondergang; check vlak voor vertrek de actuele tijden, want deze kunnen veranderen.

Ölüdeniz Turkije strand

Beste tijd om te gaan

Het strand van Ölüdeniz is vooral van april tot en met oktober in topvorm. De temperatuur schommelt in deze periode rond de 28°C en de kans op neerslag is klein. Wie kiest voor de nazomer, bijvoorbeeld september of begin oktober, merkt dat de drukte een stuk minder is dan midden in het hoogseizoen. Ook het licht is dan zachter, ideaal voor foto’s van het turquoise water en de paragliders die boven je hoofd dwarrelen.

In het hoogseizoen, van eind juni tot en met augustus, kan het druk zijn op de kustweg en op het strand zelf. Vooral in het weekend trekken veel lokale bezoekers richting Ölüdeniz, Patara Beach en Iztuzu Beach. Vroege vogels hebben in elk seizoen een voordeel: vanaf acht uur ’s ochtends is het nog rustig, de zon staat dan laag en zelfs de paragliders zijn al actief. De laatste paraglidevluchten zijn doorgaans rond zonsondergang, die je het beste beleeft als je het strand op tijd opzoekt. Openingstijden en seizoensregelingen kunnen veranderen, check vlak voor vertrek de officiële site.

Wat neem je mee naar Ölüdeniz

Bescherming tegen de zon is onmisbaar aan het strand van Ölüdeniz: denk aan een zonnebril, zonnebrandcrème met hoge factor en een pet. Op warme dagen rond de 28°C is een herbruikbare waterfles ideaal, want het drinkwater is niet geschikt uit de kraan. Flessenwater koop je makkelijk in Fethiye of Bodrum voordat je naar het strand vertrekt.

Voor de wandeling richting de beroemde lagune zijn stevige slippers of waterschoenen fijn. De ondergrond nabij het water kan glad zijn door nat zand, terwijl het looppad naar de uitkijkpunten in de heuvels soms rotsachtig is. Wie van plan is te paragliden boven Ölüdeniz, neemt het beste een sportieve short mee die comfortabel zit tijdens het harnas.

Een lichte handdoek en eventueel een duikbril komen goed van pas bij het zwemmen in het heldere water. Wil je foto’s maken van de paragliders boven de lagune of bij Patara Beach? Neem een waterdichte tas of zakje mee voor je telefoon en camera. Zo zijn je spullen beschermd tegen opspattend zand en water.

Leuke uitstapjes in de buurt

Wie naast het fijne zand en het turquoise water van Ölüdeniz wat afwisseling zoekt, vindt binnen een uur rijden verschillende plekken waar je makkelijk een dagdeel vult. Patara Beach, bij Gelemiş, ligt op ongeveer 45 kilometer afstand en staat bekend om het lange, lichte zandstrand en de nabijgelegen ruïnes van het oude Patara. Voor gezinnen met een voorliefde voor geschiedenis is een dagtrip naar Efeze (Efes Mahallesi, Selçuk) populair, hier wandel je tussen indrukwekkende opgravingen waar het antieke theater en de Celsus-bibliotheek nog overeind staan.

Ook Pamukkale (Pamukkale Mahallesi, Denizli) is relatief goed bereikbaar met de auto (ongeveer 200 kilometer), en beroemd vanwege de witte kalkterrassen en het warme bronwater. Houd er rekening mee dat dit laatste vooral haalbaar is als je meerdere dagen in Zuidwest-Turkije verblijft. Voor wie liever dicht bij de kust blijft, zijn Marmaris (stadscentrum, Marmaris) en Lara Beach (Lara, Antalya) opties, beide elk met hun eigen sfeer en zandtype. Zo krijg je in korte tijd een goed beeld van de variatie die Turkije naast Ölüdeniz biedt.


Credits foto’s: Canva.com

Onze nieuwsbrief

Schrijf je in en ontvang unieke aanbiedingen in je mailbox

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.