Ontdek Den Haag met een duistere stadswandeling

Geschreven op 8 januari 2026
Leestijd 4 minuten
Geschreven door Ester
Ester
The Little Walk of Horrors (1)

Wat is Den Haag toch een stad vol verhalen. Sommige ken je. Andere liggen goed verstopt, in steegjes, achter gevels en onder je voeten. Afgelopen jaar mochten wij iets heel bijzonders doen: meelopen met de allereerste gegidste editie van The Little Walk of Horrors in Den Haag. En geloof ons… dit is er eentje die je niet snel vergeet.

The Little Walk of Horrors (1)

The Little Walk of Horrors: van doe-het-zelf naar live gids

Misschien ken je The Little Walk of Horrors al. Dit is het concept van eigenaresse Sonja (en stiekem ook nog steeds een van onze vaste blogsters), die duistere stadswandelingen ontwikkelt waarin de schaduwkanten van een stad centraal staan. Geen standaard geschiedenislesje, maar verhalen over moord, mysteries, intriges en bizarre gebeurtenissen die zich écht hebben afgespeeld.

Normaal gesproken koop je zo’n wandeling als een doe-het-zelf pakket. Je ontvangt een brievenbuspakketje met de route, de verhalen, foto’s en nog wat leuke extra’s. Inmiddels zijn er wandelingen in Den Haag, Amsterdam, Delft, Utrecht, Groningen, Leiden, Haarlem, Nijmegen en zelfs Edinburgh.

Maar Sonja kreeg steeds vaker dezelfde vraag: “Wil je ons hier niet gewoon zelf in meenemen?” En zo ontstond het idee voor een gegidste wandeling. Eind vorig jaar ontwikkelde ze de eerste live tour in Den Haag. En wij mochten met de allereerste groep mee.

Start bij de Hofvijver, met een goodiebag en een vleugje spanning

Op zondagochtend om 11.00 uur verzamelden we bij de Hofvijver. Nog voordat de eerste verhalen begonnen, werden we al verrast met een leuke goodiebag. Inclusief een bingokaart, die tijdens de wandeling nog een belangrijke rol zou spelen.

Dat spelelement bleek een gouden vondst. Je let net wat beter op, iedereen doet fanatiek mee en ondertussen luister je naar verhalen die soms zo bizar zijn dat je bijna vergeet dat ze ooit echt gebeurd zijn.

The Little Walk of Horrors (1)

Gruwelijk, fascinerend en soms ongemakkelijk dichtbij

Sonja vertelt met zichtbaar plezier en ontzettend veel kennis. De verhalen zijn spannend, soms ronduit heftig, maar altijd boeiend gebracht. Met precies genoeg humor om het luchtig te houden, zonder dat het zijn impact verliest.

We liepen langs smalle straatjes, verborgen plekjes en locaties waar je normaal gedachteloos voorbij zou lopen. Wist je bijvoorbeeld dat er vlakbij het Mauritshuis een kind onder de stoep begraven ligt? Of waarom “het groene zooitje” het groene zooitje heet? En hoe de Duitsers in Hotel Des Indes in de Tweede Wereldoorlog slim voor de gek werden gehouden?

The Little Walk of Horrors (1)

Zelfs mensen die Den Haag door en door denken te kennen, werden verrast. Van een zijingang van de Paleistuin waar je gewoon kan aanbellen tot steegjes met een duister verleden. Je gaat deze stad gegarandeerd met andere ogen bekijken.

Prettig tempo en fijne opbouw

Wat ook heel prettig is: de route zit goed in elkaar. De afstand voelt precies goed, je loopt lekker door en de locaties liggen dicht bij elkaar. Geen eindeloze stukken, maar steeds weer een nieuw verhaal op korte loopafstand.

Na ongeveer twee uur kwamen we weer terug bij de Hofvijver. Met een hoofd vol verhalen, een paar bingo’s op zak en vooral het gevoel dat we Den Haag opnieuw hadden leren kennen.

The Little Walk of Horrors (1)

Wat vond de groep ervan?

De reacties van de deelnemers waren unaniem enthousiast.

  • Elsa en Jeroen vertelden dat ze na vier jaar studeren in Den Haag dachten de stad goed te kennen, maar nu een totaal andere kant zagen. Verrassende plekken, goed vertelde verhalen en een route die precies goed aanvoelt. “Een frisse blik op de stad. Zeker een aanrader.”
  • Pauline noemde het “een heerlijke wandeling” waarbij de tijd voorbij vloog. Ze was vooral enthousiast over de voorbereiding, het tasje met water en lekkers en natuurlijk de bingo. “Ik zal Den Haag nooit meer hetzelfde zien.”
  • Annette omschreef de wandeling als intrigerend en verrassend, met verhalen die historische feiten, anekdotes en spannende details perfect combineren. Ook zij vond de bingo een leuke toevoeging die het net wat speelser maakt.
  • En Annemarie vatte het mooi samen: “Een fijne ochtend genieten in de mooiste stad van Nederland.” Al waren de verhalen soms allesbehalve mooi.

The Little Walk of Horrors (1)

Waarom je deze wandeling wilt doen

Of je nu een geboren Hagenaar bent, Den Haag al vaak hebt bezocht of de stad voor het eerst ontdekt: deze duistere wandeling laat je plekken zien en verhalen horen die je anders nooit zou meekrijgen. Het is spannend, leerzaam, verrassend en vooral ontzettend leuk om te doen.

Houd je van geschiedenis met een randje, van mysterieuze verhalen en van steden op een andere manier beleven? Zet deze dan zeker op je lijstje.

Meer informatie over The Little Walk of Horrors vind je op: thelittlewalkofhorrors.com

En geloof ons: daarna kijk je nooit meer helemaal hetzelfde naar Den Haag.


Credit’s foto’s: OpstapmetLisa en The Little Walk of Horrors

Onze nieuwsbrief

Schrijf je in en ontvang unieke aanbiedingen in je mailbox

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.